Dekorasyonda Renklerin Dansı

İç mimari ve dekorasyonda mekanların renkleri önemli detaylardan biridir. Biz mimarlar mekanın rengine karar verirken,o mekanda yaşayacak kişilerin beğenileri ön plandadır. Bunun yanında mekanın büyüklüğü, kullanım amacı,aldığı doğal ışık ve aydınlatma gücü,sabit objelerin özellikleri(taş duvar,şömine v.s) dekorasyon tarzı da etkili faktörlerdir.

Bazen yaşadığımız mekanlarda sadece renk değişimiyle bile en pratik şekilde farklılık yaratabilirsiniz.Bu açıdan renkler biz mimarlar için çok etkili ve vazgeçilmez envarterlerdendir.

Mesela küçük mekanlar için koyu ve parlak renklerden kaçınmak gerekir.Koyu renk hem mekanı daha da küçük gösterir hemde boğucu bir his yaratır.. Küçük mekanları daha büyük ve ferah göstermek için açık tonlardaki renkleri tercih etmek gerekir. Bunun tersi de geçerli tabi ki. Yani büyük mekanlarda da koyu renkler darlık hissi yaratır.

Kırmızı ,sarı ve turuncu renkler sıcak renklerdir. Çok klasik olmayan küçük mekanlarda kullanılabilir. Mavi,bordo ve mor soğuk renkler olarak sınıflandırılır ,klasik ve büyük mekanlar için kullanılır. Yeşil rengi ise farklı tonlamalarla her mekanda rahatça kullanabilirsiniz.
Canlı renkler genellikle enerji ve dinamizm katar mekanlara.Daha mat ve koyu tonlar ise daha bir dinginlik, ağırlık, sükunet kimi zaman asalet ve gösteriş katabilir.

Yaşantımızın büyük bir kısmını kapalı mekanlarda geçirdiğimizi düşündüğümüzde iç mekanlarda kullanılan renklerin önemi ve üzerimizdeki etkisi daha da önem kazanıyor.